تبلیغات
(((وبلاگ تخصصی معماری))) - فرانک گهری و آثارش
(((وبلاگ تخصصی معماری)))

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

فرانک گهری و آثارش

زندگی نامه فرانک گهری


مطالب در ادامه


فرانک اون گهری در ۲۸ فوریه ۱۹۲۹ در تورنتو کانادا متولد شد. نام مذهبی اش ابراهیم بود و محض خنده او را ماهی ( (fish صدا می کردند. بلافاصله پس از جنگ دوم جهانی کانادا را ترک کرد و با خانواده اش در لوس آنجلس اقامت گزید، آن هم نه در یک خانه ی ویلایی واقع در حومه سرسبز شهر که در مرکز شهری با تراکم جمعیت بالا و خطرناک.

در کالیفرنیا نام خانوادگی اش را از گلدبرگ تغییر داد و تا اندازه ای با محیط سینمایی درخشان هالیوود آشنا گردید. در سال ۱۹۵۲ در سن ۲۳ سالگی همچون اردکی بیرون از آب است. در این هنگام خانم آنیتاسنایدر با درآمدی معمولی برای تامین مخارج زندگی مستقل خویش با او آشنا گردید و ازدواج کرد و در یافتن مسیری برای زیستن با فروتنی به کمک وی شتافت. بدین طریق گهری توفیق یافت که در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی ثبت نام نماید. او در ابتدا هنر را انتخاب نمود سپس با تغییر رشته تحصیلی در سال ۱۹۵۴ در معماری فارغ التحصیل شد. کمی بعد، حین خدمت سربازی در جورجیا پروژه هایی را مطابق الگوهای معمار معروف به نام رایت طرح کرد و آثار کوچکی را با استفاده از باقی مانده ابزار ساده ای که طی دوران نوجوانی اش در مصالح فروشی پدر بزرگش می فروخت به مرحله اجرا رسانید. اینک همکاری با ویکتور گروئن را آزموده بود کسی که با ورود به لوس آنجلس مشی خبرگانی از وین را چون شیندلر و نیترا تعقیب می کرد.

دفتر معماری فرانک گری و همکاران
مکان:واشنگتن دی-سی
کارفرما:گالری هنر کورکوران
مساحت کلی:270 هزار فوت مربع
تاریخ برگزاری مسابقه بین المللی:ژوئن 1999 میلادی
زمان آغاز به کار طراحی:اکتبر 1999 میلادی
پیش بینی آغاز ساختمان سازی:تابستان سال 2003
پیش بینی تکمیل بنا:زمستان سال 2005
معمار: فرانک گری(Frank o.gehry
همکار پروژه:رندی جفرسون(Randy Jefferson
طراحی پروژه:ادوین چان(Edwin Chan
معمار پروژه:تنشو تاکموری (Tensho Takemori
مدیر پروژه:جورج متزگر (George Metzger
مهندس سیستم سازه ای:جان مارتین و همکاران (John A.Martin & Associates

ُِ «ظاهر ضمیمه در هم و بر هم که توسط پنجره هایی بلند و بزرگ سوراخ شده است، مقابله ای مقتدرانه با سطح سنگی و تکراری بنای اصلی خواهد داشت؛به گونه ای که تمام ایده آل های هنر مندانه در زیر سنگ های غم گرفته بنای قدیمی به دام افتاده بودند، (هم اینک با ظهور ضمیمه جدید)با شادمانی و نشاط به سمت فضای بیرون رها می شوند.» (نیکولای آوروموف ، منتقد معماری لوس آنجلس تایمز گالری هنر)

کورکوران در خیابان هفدهم بلوار نیویورک ، نزدیک کاخ سفید و مرکز خرید ملی (نشنال مال) قرار گرفته و در سال 1869 بنیان گذاری شد؛ گالری هنر کورکوران قدیمی ترین موزه ی هنر و یگانه کالج هنر و طراحی واشنگتن است.امکانات موجود شامل بنای طراحی شده (بنای اصلی ) توسط ارنست فلاگاست که در سال 1897 گشایش یافت.همچنین ضمیمه ی (قدیمی) آن که چارلز پلات ( (Charles Platt آن را طراحی کرد ، در سال 1928 افتتاح گردید.
هر دو بنای اصلی و ضمیمه ی موجود دارای دو طبقه گالری،دفاتر اداری ، تسهیلات پشتیبانی و امکاناتی برای کالج هنر و طراحی است.طرح حای بنای اصلیبا توجه به امکانت موجود آن زمان هرگز کاملا تحقق نیافت.تسهیلات پشتیبانی با رشد دائمی و همیشگی کلکسیون یا با افزایش ثبت نام دانشجویان مطابقت و همخوانی نداشت ، لذا این دو برنامه ریزی برای طراحی ضمیمه ای جدید، طی مسابقه ای بین المللی در دستور کار قرار گرفت و برگزار شد.

آثار

پروژه walt disney concert hall از فرانک گری(عکس)
هتل ماركز د ریسكال(اسپانیا ، السیگو)
فرانگ گهری
كارفرمای این هتل كارخانه مشروب سازی ماركز د ریسكال از قدیمی ترین كارخانه های منطقه است كه برای بازسازی وجه مردمی خود اقدام به ساخت این هتل در نزدیكی كارخانه و مجاور تاكستان های خود كرده است .
گهری در این هتل از ورق های تیتانیوم صورتی و طلایی براق و ضد زنگ برای پوشش سقف استفاده كره است او سعی در تلفیق یك سری خطوط صاف و خطوط منحنی داشته دیوار های بنا با ماسه سنگ پوشیده است .
هتل به وسیله ستون ها از سایت بالاتر آمده كه یك میدان ورودی را هم ایجاد كرده است كه مكانی برای مشاهده تاكستان ها نیز می باشد .
این هتل شامل 14 اتاق مهمان ،اتاق تست و چشیدن محصولات كارخانه ،رستوران 172 نفری شامل قسمت عمومی و خصوصی و تراسی برای صرف شام و امكانات برگزاری كنفرانس می باشد .

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : عاشق معماری

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • کدام مطلب را در وبلاگ می خواهید؟


نویسندگان